Legendárne zoskupenie hudobníkov menom TITANIC nám nedávno naservírovalo, po dlho očakávanom opuse Double Time, ďalšiu placku v podobe živého záznamu jedného zo svojich minuloročných koncertov. Jedna z najzásadnejších metalových kapiel v bývalom Československu mala na konte niekoľko „živákov“, ale žiaden z nich nebol vydaný oficiálne. Nastal čas, aby svetlo sveta uzrel Metalovej svátek živě.

 

Hneď po starom známom intre nastupuje Ďábelská mumie a od prvého tónu je jasné, že toto bude náter ako má byť. Zdeněk Černý elegantne s istotou ostrieľaného frontmana servíruje staré známe: „Lady ze snu procitá...“ Hutný zvuk gitár nenakopáva spoza bicích nikto iný ako Martin „Marthus“ Škaroupka (Cradle Of Filth, Masterplan). Celkovo jeho technika a presnosť dodáva pesničkám ten správny náboj. Po veľkolepom začiatku nasleduje pár slov a hrá sa ďalej. Celkovo je príhovorov veľmi málo, zato muziky je tu poriadna kopa. Pokračujú všetky pesničky z prvej polovice legendárneho albumu Metal Celebration. Prestávka prichádza až s trojicou piesní z posledného štúdiového počinu. Po nich nasleduje ešte titulná pieseň z albumu Ábel a tak isto aj nestarnúca Tchýně. Záver patrí druhej polovici metalovej oslavy. Nemôže chýbať ani Simulant tradične odspievaný basákom Milanom Hanákom, ani hymna Metalovej svátek.


spustiť videospustiť video

O samotnej kvalite zvuku by sa dalo polemizovať a veľa vecí sa možno dalo nahrať lepšie alebo dohrať v štúdiu. Myslím si však, že Titanic to nepotrebuje. O to viac si cením autentickosť živého albumu. Páni hudobníci svoje nástroje ovládajú naozaj zdatne a hrá im to ako keby boli v najlepšej forme. Žiaden nástroj neprekrikuje ten druhý a všetko spolu sedí ako celok. Spevák si pozorne stráži hlas a nepúšťa sa do zbytočných súbojov s výškami. Žiadne nepríjemné jačanie ani milión falošných tónov. Veľa kolegov z hudobnej branže by si mohlo brať príklad, ako sa robí hudba zo srdca a pre ľudí. Vrelo odporúčam tento album do pozornosti šéfovi kapely, ktorá zdedila meno po jednom nemenovanom južnom ovocí. Možno by mu došlo, že uvrešťaný spevák s veľkým menom vôbec nie je zárukou dobrého koncertu.

 

My, obyčajní smrteľníci, sa môžeme aspoň tešiť z naozaj príjemnej ceny. Za málo peňazí sa tu nachádza 15 nadupaných songov. Každý, kto miluje old school heavy metal a klasiku z domáceho prostredia, by si tento album mal zaobstarať. A ak niekedy bude kotviť vo vašom okolí tento parník z Brna, neváhajte a choďte si užiť pravý, metalový sviatok.

Moje hodnotenie:

Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 1Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 2Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 3Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 4Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 5Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 6Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 7Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 8Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 9Brnenský parník v plnej sile a naživo (recenzia) - 10