Už v júni sme vedeli, že snáď najkontroverznejšia poľská kapela BEHEMOTH chystá v decembri pre svojich fanúšikov veľmi špeciálnu šou v deň Saturnálií, 15. decembra 2017. Čo tento pojem znamená, sme si už priblížili. Avšak odvtedy okolo tohto koncertu pribudlo dosť veľa zaujímavých správ a patrilo by sa ich už pomaly aj zhrnúť. A to hlavne pre tých, ktorí by sa tohto metalového sviatku s názvom Merry Christless vo Varšave, v klube Progresja, radi zúčastnili.

 

Ako kapela prisľúbila, postupne zverejnila mená svojich špeciálnych hostí. Poľskí Behemoth bude teda v túto špeciálnu noc hostiť hneď štyri ďalšie zaujímavé (nielen poľské) zoskupenia. A ako inak, všetky hostiacu kapelu podporia aj žánrovo. Ktorý blackmetalový štvorlístok sa teda pridá v decembri k Behemothu?

 

Kedysi melodický death metal a dokonca metalcore sa napokon vykryštalizoval až na nefalšovanú blackmetalovú smršť. Aj svoju stále čerstvú novinku Vanitas, ktorá prišla na pulty 22. septembra 2017, určite predstavia v decembri vo Varšave IN TWILIGHT’S EMBRACE z Poznane. Ale, samozrejme, sa určite môžeme tešiť aj na staršie kúsky z dosiek. Teda dúfajme, že minimálne z tej The Grim Muse.

 

Na pódium sa v polovici decembra po boku spomenutých kapiel postavia aj ďalší blackmetalisti, ktorí pochádzajú z poľského pútnického mesta Čenstochová. Kapela INFERNAL WAR, ktorá si zmenila svoj názov z predošlého, dosť kontroverzného Infernal SS, má na svojom konte tri dlhohrajúce dosky. Posledný počin Axiom vydali svetu na obdiv v roku 2015. Títo muzikanti teda určite majú čo ukázať.

 

Posledná kapela z Poľska, konkrétne z Krakova, si hovorí veľmi jednoducho, ale zato tajomne – MGŁA, čiže hmla. Toto zoskupenie vzniklo v roku 2000 pôvodne iba ako štúdiový projekt. Po (neuveriteľných) dvanástich rokoch to ale asi multiinštrumentalistu Mikołaja „M.“ Żentaru a bubeníka, ktorý si hovorí Darkside, medzi stenami štúdia omrzelo, a tak prizval niekoľkých muzikantov a vyrazil medzi ľudí. Našťastie. A aby ich vystúpenia nezačali „iba tak“, kapela sa rozhodla, že ich ozvláštni maskovaním sa prekrytím svojich tvárí čiernou látkou. Na konte majú už tri dlhohrajúce dosky. Posledná Exercises In Futility vyšla, rovnako ako v predošlom prípade, v roku 2015.

 

Poslednými a zároveň jedinými zahraničnými hosťmi budú znovuzrodení českí (pôvodne československí!) veteráni tohto žánru MASTER’S HAMMER, ktorí ovplyvnili dokonca aj ranú nórsku blackmetalovú scénu. Návrat tejto legendy po dvadsiatich rokoch nečinnosti bol veľkou vecou nielen v susednom Česku. Na ich comebackovom koncerte v pražskom klube Futurum sa ukázal aj ich dlhoročný fanúšik Nergal, ktorý si tu s nimi dokonca strihol skladbu Jáma pekel, ktorú si sem-tam naživo zahrá aj kapela Behemoth. Kapela navyše tento rok nanovo vydala na vinyle aj svoje dnes už kultové kúsky RitualJilemnický okultista.

 

Ak vás všetko toto navnadilo na obrovskú dávku najčernejšieho metalu, tak vás hneď aj sklameme. Koncert je vypredaný. Nergal na svojej stránke poznamenal, že Behemoth ešte nikdy nevypredal koncert tak rýchlo ako tento raz. Ale nezúfajte. Máme aj dobrú správu. Nergal po dokončení poľského turné so svojou kapelou Me And That Man prišiel na svojom profile s novou skvelou správou. Behemoth prvý raz v histórii pridáva pre veľký záujem ešte jednu šou. Tá sa bude konať na rovnakom mieste v rovnakom čase, akurát o deň skôr, teda 14. decembra 2017. Lístky sa začali predávať 11. októbra, tak sa poponáhľajte, aby vás nestihol rovnaký osud ako s prvou oznámenou šou.  


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: FB kapely