Čakal som na múzu s trpezlivosťou, kedy sledujete hladinu a dúfate, že sa ten utopený kameň vynorí. A niekde tam spoza horizontu, kde aj poludníky končia, sa nakoniec zjavila.

Minulým príspevkom som priblížil neznalým trnavskú bandu Ballsqueezer, kedy sme sa venovali ich doske Don't let her squeeze your balls a veru dosť nás vyžmýkala. Ale až potom, čo nás nakopala jak 230 V. Po starom 220. Od tej doby, čo aj sneh zožltol a listy napadali, po absolvovaní vypláchnutí zvukového ústrojenstva dostatočným akustickým tlakom (väčšine sveta jednoducho srdce nebije v rytme Rock 'n rollu, a preto treba raz za čas prejsť procedúrami, pri ktorých sa zbavíte výplodov a iných usadenín spoločnosti, ktoré skresľujú a tým kazia dojmy zo... všetkého), sa znovu hlásim o slovo.

Liebe Damen und Herren: „Beer in Botswana!


No, vyzrel čas a keď basa masíruje bubienky medzi údermi kopáku a riffy modelujú výstup k jasnému rozhľadu nad vecou, asi sme tu správne. Aspoň ja, medzi slúchadlami a prvým trackom, vypáleným z rotujúceho harddisku až na dosku stola, určite.

Live My Live Again? Akože po tomto náklade to asi ani nepôjde inak. Bez prípravy, naplno, až do červených polí analógových ukazovateľov. Taký som z toho svieži, že cítim tú blue blue sky, ako sa rozjasňuje, hmla sa už dávno rozplynula. Kilečká gitarové podmaznuté vyhrávkami na tenších drôtoch dominujú a po boku altruistickej vokálnej linky vykresľujú opak nálad, ktoré sme vnímali na predchádzajúcom albume. Kde je tu teraz ten plynový pedál? Zhodili sa okovy a jede se dáááááál!

Castaway otvára gitara s náladou, ktorá odporuje doterajším nastaveniam. Tým, čo boli ešte pred Live My Live Again tam niekde v hlave uložené. Vo voľnejšom tempe, ako keď s úsmevom medzi ľuďmi, ktorých pocity ste zdieľali, avšak tie ste si na dobré obrátili, sa zobúdzame a tešíme sa, čo bude ďalej. Sóla sa nebijú do popredia, akoby nebol ešte ich čas. Príjemne vypĺňajú priestor od stredu doľava (na ekvalizéry), basa je decentne nekonkrétna.  

I've Had Enough je o niečo vláčnejšia inštrumentálne, zo speváka cítiť striedajúce emócie. Dôrazy na prvú nenechajú hlavu statickú. Táto skladba je asi príliš osobná, lebo mne indície unikajú...  

Ale Motorhead je opäť šleha, pocta koreňom hard & heavy fucking music. Just loud and fast. V sóle žiadne kvákadlá, tóny jeden za druhým, vkusne uložené nad linkami rytmickými i melodickými. Naživo to musí byť, ako sa spieva, „Hard as hell“. Toto si radšej v šrotujúcej MHD-čke nepúšťajte, lebo sa vyhodíte cez núdzový východ.  

spustiť videospustiť video

Ak sa však cez to okno dostanete, určite neprepínajte songy na random mode, lebo ďalšia Meet The Death vás nabudí ešte pred tým, ako stihnete dopadnúť na asfalt. Hodná miesta v playliste Live & Wild, aj keď sa náhla šupovačka zmení na umiernenejšiu pasáž, vhodnú na nádych.  

Tak ale teraz sa strašne smejem, lebo po nedávnych dňoch mi príde názov Until The Last Church Burns dosť vtipný :o). Chalani nesú racionálne posolstvo, refrén vypeckovali, taká úprimná muzička. Radosť, energia. Pokiaľ prvé CD bolo vhodné do auta, tak toto druhé len k prívlastku GT alebo RS. No čo dodať. Asi len toľko, že jedna vec je počuť, druhá je vidieť a zažiť. Takže, ENJOY!

Aaaa, dostávame sa k tracku Beer In Botswana. Túto som počul už párkrát predtým a najviac mi zarezonovala. Začína to pomalšie, prozaickým hlasom, ozaj výrazne miernejšie, ako bola nastavená latka doteraz. Ale to gradovanie, úžasne odstupňované. Vyššie polohy na hmatníku nezmĺknu ani počas hlasového prejavu v refréne, aby sme sa plynule dostali do sóla. Atmosférické ako dock v Zione. Chorus ako podmaz pod verse, hutné gitary, už viem, prečo ma oslovila. Celý priebeh skladby je premyslený, keď sa v polovici poľaví, len pokrč plecami, vylož nohy a užívaj. Čo dodať.

Na záver sa vraciame do tempa pomocou Keep Your Head Held High. Skvelá bodka, uzatvára dojem celého albumu, ktorý je dobrý. Veľmi dobrý, energický, oproti Don't let her squeeze your balls až optimistický. A živelný. Cítiť uvoľnenie. Spokojnosť. Pre blahodárne účinky terapiu podľa potreby opakujte.